Introligator – zapomniany zawód

przyrządy introligatorskie

Praca introligatora to jeden z najstarszych zawodów w historii ludzkości. W skrócie jest to wykwalifikowana osoba zajmująca się sprawianiem, że książki i inne tego typu materiału drukowane nadają się do użytkowania. Mimo tego, że ten zawód jest nieco zapomniany, to jest on niesamowicie ważny i gwarantujemy wam, że twoja ulubiona książka przeszła przez ręce introligatora.

Kto może być introligatorem?

Kto może zostać taką osobą? Otóż musi ona mieć wykształcenie kierunkowe i mieć umiejętności manualne połączone z nienagannym zmysłem estetycznym. Ze swojej edukacji wyniesie on niezbędną wiedzę na temat tego, jak obsługiwać poszczególne urządzenia, które będą mu towarzyszyć na co dzień. Dzisiaj nie obędzie się także bez umiejętności obsługi programów graficznych pokroju Adobe InDesign czy Photoshop, gdyż może być konieczne wprowadzenie poprawek do danego projektu.

Cechy charakteru

gotowa ksiażkaBez sumienności i opanowania ciężko zostać dobrym specjalistą. Współczesny introligator to zwykle zawodowiec otwierający własną działalności i podejmującym się wszelakich zadań dotyczących opraw książek, czy chociażby prac licencjackich lub magisterskich. Z powodzeniem mogą oni jednak szukać zatrudnienia w drukarniach czy wydawnictwach, gdyż tam ich umiejętności będą na pewno przydatne. Są oni wymagani wszędzie, gdzie wymagane indywidualne podejście do oprawy każdego dzieła. Wykonuje on większość zadań związanych procesem tworzenia egzemplarza dzieła, czy to ręcznie, czy przy użyciu maszyny. Przycinanie, składanie, łączenie za pomocą kleju lub drutów czy nici to jego chleb powszedni. Dodatkowo jest on w stanie wykonać czynności związane z uszlachetnieniem okładki takie jak lakierowanie czy foliowanie.

Podsumowanie

Dziś introligatorzy mają znacznie więcej możliwości niż jeszcze kilkanaście lat temu. Możliwość prowadzenia własnego zakładu, praca w formie współpracy czy na etacie sprawia, że pozornie zapomniany zawód ma nadal dużo ciekawych perspektyw na obecnym rynku pracy. Sami pewnie nie doceniacie pracy, jaką w oprawę książek wkłada introligator. Jednak czas to nadrobić!