Jaki kantor internetowy wybrać? Jakie wymagania musi spełniać?

Kantory internetowe kuszą wyjątkowo korzystnymi dla wymieniającego spreadami, jednak niska prowizja przy wymianie nie jest jedynym kryterium, którym klient powinien się kierować w czasie wyboru kantoru internetowego. Pomoże nam w tym partner artykułu dobrykantor.pl.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej

Obecnie na polskim rynku może działać nawet i 60 kantorów internetowych, a ich ilość stale się zwiększa. Swoim użytkownikom wiele z nich oferuje usługi wymiany walut jedynie w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. W czasie korzystania z usług takiego kantoru klient nie jest odgórnie zabezpieczony przed utratą środków pieniężnych, a w przypadku oszustwa pozostaje jedynie zgłosić zdarzenie służbom i czekać na wynik ewentualnego postępowania sądowego.

Kantory ze statusem krajowej instytucji płatniczej

Dla klienta zainteresowanego możliwością wymiany walut przez internet kluczowe znaczenie ma to, czy dany kantor internetowy posiada status krajowej instytucji płatniczej. Kantor będący tego rodzaju instytucją podlega pod nadzór KNF-u, a jego działanie jest regulowane przez zapis w ustawie o funkcjonowaniu tego rodzaju instytucji. Rejestr krajowych instytucji płatniczych jest jawny, dzięki czemu z łatwością można sprawdzić, które kantory internetowe zostały tam wpisane. Jedynie figurujące tam instytucje mogą dokonywać krajowych oraz zagranicznych przelewów.

Połączenia szyfrowane

Aby zapewnić klientom bezpieczeństwo, kantory internetowe stosują protokół TSL oraz stosowne certyfikaty, aby zaszyfrować połączenie urządzenia z witryną internetową. To właśnie tego rodzaju zabezpieczenia chronią dane osobowe użytkownika przed kradzieżą. Aby zweryfikować sprawność zastosowanych certyfikatów bezpieczeństwa, wystarczy przyjrzeć się ikonie kłódki, która w wyszukiwarce internetowej figuruje obok paska z adresem strony. Jeżeli kłódka ma kolor zielony, oznacza to, że połączenie zostało zaszyfrowane prawidłowo, a kantor chroni prywatne dane.

Weryfikacja tożsamości klienta

Kantory internetowe powinny stosować również dodatkowe zabezpieczenia, które przeciwdziałają próbom podszywania się pod inną osobę w systemie. Aby przeciwdziałać takim próbom, kantory mogą poprosić o weryfikację numeru telefonicznego, a także numeru konta bankowego. Do tego celu wystarczy sms oraz zwrotny przelew opiewający na małą sumę. Każdy taki etap weryfikacyjny dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo dokonywanych z kantorem transakcji. Przed skorzystaniem z usług kantoru powinna zaistnieć potrzeba uprzedniego zalogowania do panelu użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem jest także każdorazowa weryfikacja przelewu przez sms, czyli metoda stosowana przez banki.