Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – który lepszy?

Zastanawiając się nad zakupem mieszkania, działki, czy domu musimy zastanowić się przede wszystkim, jak planujemy ten zakup sfinansować. Większość z kupujących korzysta z pomocy banku. Czy korzystniejszy będzie kredyt gotówkowy, czy hipoteczny? Jakie wady i zalety ma każdy z tych kredytów? 

Wkład własny – ile mam, ile potrzebuję?

Decyzję o kredycie często narzuca nam sytuacja. Kupując nieruchomość, której wartość jest 200- 300 tysięcy złotych i posiadając 20 – 30% tej sumy, jako wkład własny, nie mamy możliwości decydować, jaki kredyt zostanie nam przyznany. Bank przyzna nam wyłącznie kredyt HIPOTETYCZNY.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy posiadamy większą część pieniędzy a potrzebujemy dofinansowania w wysokości kilkudziesięciu, czy kilkunastu tysięcy. W takiej sytuacji możemy zastanawiać się, czy korzystniejszy jest kredyt hipoteczny, czy kredyt gotówkowy.  Poniżej kalkulator rat kredytu hipotecznego od Expander.

Kredyt hipoteczny – zalety i wady

Decydując się na kredyt zawsze trzeba zacząć od porównania kredytów. Kredyt kalkulator pomoże zorientować się, który bank oferuje na dzień dzisiejszy najkorzystniejsze warunki. Porównanie kredytów pokarze nam wszystkie koszty, które towarzyszą każdej pożyczce. Poznamy RRSO, dowiemy się jaka jest marża, prowizje, czy trzeba ubezpieczyć kredyt, i jaki jest tego koszt.  Zaletą kredytu hipotecznego jest to, że jest tańszy niż kredyt gotówkowy. Kredyt hipoteczny jest też udzielany na dłuższy czas. Tu czas kredytowania to nawet 30 lat.

Wadą kredytu hipotecznego jest duża ilość formalności i dokumentów, która jest przez bank wymagana. Bank sprawdza nie tylko zdolność kredytową, ale również nieruchomość, która ma stanowić zabezpieczenie. Wiąże się to z koniecznością zgromadzenie dokumentów z sądu wieczystoksięgowego, spółdzielni lub wspólnoty o niezaleganiu z opłatami.

Kredyt gotówkowy – wady i zalety

Kredyt gotówkowy na pewno będzie droższy niż kredyt hipoteczny. Warto przed udaniem się do banku spojrzeć na kredyty kalkulator i porównać oferty. Porównanie ofert uchroni nas przed podjęciem niekorzystnej decyzji.  Kredyt gotówkowy dostaniemy w krótszym czasie niż kredyt hipoteczny. I to jest niekwestionowana zaleta kredytu gotówkowego. Jest on również przyznawany na krótszy czas niż kredyty hipoteczne. Tu zabezpieczeniem jest wyłącznie zdolność kredytowa, a nie nieruchomość, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego.

Niezależnie od tego , czy będziemy decydować się na kredyt hipoteczny, czy gotówkowy zawsze trzeba zapoznać się z kalkulatorem kredytów. Porównanie kredytów da nam dokładny obraz, jak będą wyglądały koszty naszego kredytu.