Marzenia

Wielu ludzi marzy o tym, aby wydać własną książkę, lecz obawia się, że spełnienie tego marzenia jest niewykonalne. Nic bardziej mylnego! Pisanie jest umiejętnością, którą przy ciężkiej pracy można doskonalić, a pomysł na książkę znaleźć w codziennym życiu. Jeśli już wiesz, że chcesz zostać autorem i masz pomysł, powinieneś sprawdzić dobre wydawnictwo, aby być przygotowanym na realia tego trudnego rynku.

Publikacja książki nie jest prostym zadaniem. Konkurujesz z innymi autorami i ich pomysłami. Jedno wydawnictwo będzie zainteresowane Twoją książką, a inne nie będzie widziało korzyści z inwestowania w nowego autora. Na rynku literackim spotkasz się z wydawnictwami o różnych modelach działalności. Występują tu duże wydawnictwa, które wydają rocznie wiele tytułów. Inne nastawione są na odkrywanie talentów, a jeszcze inne zajmują się konkretną tematyką literacką.

Jeżeli napisałeś już swoją książkę, wtedy warto rozpocząć poszukiwania odpowiedniego wydawnictwa dla twojego dzieła. Zadanie nie jest proste i często spotkasz się z odmowną reakcją. Duże wydawnictwa mają znaczenie więcej możliwości. Mają dostęp do wielu większych księgarni na terenie kraju, co ułatwia proces dystrybucji i promocji. Jednakże musisz się liczyć z tym, że nie oznacza to dużych zarobków lub dużych nakładów na kampanie marketingowe. Księgarnie również rządzą się swoimi prawami. Żywot danego tytułu jest krótki – jeśli się nie sprzedaje to zniknie z półek całkiem szybko.

Innym rozwiązaniem jest wydanie książki samodzielnie. W dzisiejszych czasach nakłady druku takiej książki w dobrej jakości spadają. Pomija się tutaj koszty hurtownika czy dystrybutora. Książki drukuje się, gdy znajdzie się osoba zamawiająca. Autor ma prawa do książki – przy dużych wydawnictwach ceduje się prawa na wydawnictwo średnio na 7 lat. Aby dzieło odniosło sukces trzeba także włożyć trochę pracy w jej promocję. Jest to też sposób na zainteresowanie wydawnictw. Jeśli będzie zainteresowanie czytelników, to można liczyć się z tym, że zwrócisz na siebie uwagę jakiegoś wydawnictwa.