Publikacja książki krok po kroku

Młodzi pisarze często zastanawiają się jak wygląda publikacja książki. Wydanie książki to z pozoru trudny proces. Postaram się omówić go krok po kroku w taki sposób, aby był zrozumiały dla każdego. Podzieliłem go na etapy, które wykonywane są kolejno po sobie.

NAPISANIE

Jeśli ktoś myśli o temacie takim, jak publikacja książki powinien bez wątpienia najpierw napisać tekst. To niemalże najdłuższa część, która wymaga wielu poświęceń. Naprawdę dobrą książkę pisze się nawet kilka lat. W tym etapie warto zwrócić uwagę na takie aspekty, jak:

  • Stosunek ilości stron do tekstu – wielu autorów idzie na ilość, nie jakość. Efektem jest duża czcionka powodująca zwiększenie ilości stron. Po jej zmniejszeniu często pozostaje śmieszna ilość, która nie jest akceptowalna przez większość czytających. Zdarzają się oczywiście publikacje książki, które są krótkie, jednak treść jest bardzo wartościowa. To są wyjątki od reguły, trzeba o tym pamiętać.
  • Bibliografia – w przypadku powieści całkowicie zbędna. W przypadku standardowych książek oraz tych, typu poradniki, czy fakty, nie może jej zabraknąć. Jej celem jest spis materiałów użytych do napisania danej książki. Umieszczana jest na końcu publikacji. Oczywiście nie ma żadnych uwarunkowań prawnych, ani nie jest to wymagane, jednak większość się do tego stosuje.
  • Przypisy – notka informująca o źródle pochodzenia danego fragmentu lub też jego odwołania. Umieszcza się z reguły na końcu strony, w wyjątkowych sytuacjach na końcu samej książki. Publikacje książki bezwzględnie powinny je zawierać.

Kolejnym krokiem jest skierowanie tekstu do redakcji.

REDAKCJA

Ten etap powinien zwykle być pod agendą profesjonalisty. Zdarza się jednak tak, że pisarze decydują się wykonać to zadanie samodzielnie. Nie jest to jednak wskazane. Autor sam nie jest w stanie obiektywnie spojrzeć na stworzone przez siebie dzieło. Sprawdzane przez specjalistę są takie aspekty, jak przypisy, występowanie plagiatu, czy treść jest zrozumiała i wiele, wiele innych. Publikacje książki powinny być pod tym kątem bezwzględnie sprawdzone. Samoczynne sprawdzenie tekstu może nie wyłapać kluczowych błędów. Jeśli ktoś uprze się jednak, że samemu zrobi to lepiej, powinien pamiętać o kilku kwestiach:

  • Przypisy – sprawdzenie cytatów pod względem powiązania ich z przypisami. Publikacja książki powinna zawierać w sobie zrozumiałe terminy oraz pojęcia wskazane właśnie przez przypisy.
  • Bibliografia – sprawdzenie, czy wszystkie użyte źródła się w niej znajdują.
  • Konsekwentność treści – sprawdzenie, czy treść jest spójna i zrozumiała. Nie mogą wystąpić żadne rozbieżności.

KOREKTA

W przypadku udanego procesu redakcyjnego publikacja książki musi trafić do korekty. Ten krok warto również zlecić komuś obcemu. Człowiek w większości przypadków nie jest w stanie wyłapać własnych błędów językowych oraz ortograficznych. Celem tej części jest właśnie poprawa błędów ortograficznych. Język polski jest bardzo wymagający, zatem publikacja książki musi być pod jego kątem dokładnie sprawdzona. Błędy nie mogą razić czytelnika, mogą go tym zniechęcić. Kolejną ważną sprawą jest interpunkcja. Bardzo problematyczna kwestia. Dodatkowo warto zadbać o jednolitość języka, zatem wszystkie użyte czasy i odmiany powinny być utrzymane w ten sam sposób. Oczywiście nie sposób dokonać korekty doskonałej. Polski język jest naprawdę bardzo trudny, zatem dokonanie poprawek w 100% jest praktycznie niemożliwe.

POZYSKANIE NUMERU ISBN

Etap pomijany w wielu poradnikach. Numer ten identyfikuje książkę, jest praktycznie niepowtarzalny, unikalny. Jego uzyskanie nie jest trudne, jednak publikacja książki nie może się bez niego obyć. W pierwszej kolejności należy wejść na stronę internetową Biblioteki Narodowej i pobranie odpowiedniego formularza. Po jego wypełnieniu wysyłamy go na adres biura ISBN Biblioteki Narodowej. Po pewnym czasie dostaje się odpowiedź z niezbędnymi dokumentami. Proces ten jest całkowicie darmowy.

Na ten czas to koniec tej części. Jak widać te z pozoru trudne procesy nie są wcale takie trudne. Wystarczy wiedzieć, jak wygląda publikacja książki i się do niej stosować.