Rady dotyczące pisania ciekawych tekstów

Wiele osób lubiących pisać różne teksty z czasem chce wydać książkę, jednak nie wiedzą od czego zacząć. Niektórzy z nich już piszą, jednak zastanawiają się jak polepszyć swoje teksty, aby były przyjaźniejsze dla czytelnika. Poniżej przedstawię kilka rad, które mam nadzieję pozwolą w rozwinięciu pasji.

Pisanie nie jest takie łatwe jak się wydaje. Same chęci i pomysł nie wystarczą do stworzenia czegoś przykuwającego uwagę. Zazwyczaj trzeba poświęcić od kilku do kilkunastu godzin ciężkiej pracy, aby napisać jedną stronę czegoś, co przyciągnie czytelnika i sprawi, że będzie chciał dalej czytać nasze dzieło. Wyobraźmy sobie ile czasu trzeba zatem poświęcić na całą książkę.

Pierwsze, od czego powinniśmy zacząć to pomysł. To typowy pierwszy punkt procesu tworzenia książki. Do niego powinien być przemyślany zamysł książki, a więc fabuła oraz gatunek. Najlepiej jest stworzyć sobie plan wydarzeń. Ułatwi to znacznie późniejsze pisanie. Dobrą praktyką jest również wypisanie imion bohaterów. Ten można z kolei mieszać w kilka, jednak musi to być dobrze przemyślane. Kolejnym elementem na który trzeba zwrócić uwagę to nasi odbiorcy. Należy określi jaka jest grupa odbiorców. Dobrą praktyką po zakończeniu pisania jest przekazanie do oceny dzieła przez kilka przypadkowych/znajomych osób z danej grupy. Najlepszym przykładem zachęcenia czytelnika do sięgnięcia po książkę jest pisanie o tym, co nas samych wciągnęłoby do czytania.

Dużo osób popełnia błędy w pisowni. Nie wszyscy są polonistami zatem nie można po tym oceniać nikogo. Czytelnika razić mogą niektóre błędy, które nie powinny mieć miejsca. Z badań wynika, że zniechęca to do dalszego czytania. Warto zatem przeczytać jeszcze raz cały napisany tekst w celu korekty ewentualnych błędów. Jeżeli mamy jednak problem z gramatyką lub innymi błędami warto dać całe dzieło do sprawdzenia specjaliście.

Następna porada to zastanowienie się nad narracją. Ma ona duży wpływ na odbiór książki i zaangażowanie czytelnika. Należy poważnie przemyśleć tę kwestę. Przykładowo używając pierwszej osoby liczby pojedynczej ciężko będzie opisać przeżycia innych osób.