Zrozumieć wydawnictwo

Początkującego pisarza zwykle nie stać na opłacenie kosztów związanych z wydaniem książki. Odpowiednie wydawnictwo może mu pomóc. W dobie tak wielu ofert ciężko się jednak odnaleźć. Aby nie zbłądzić, warto poczytać co nieco o wydawcach w Internecie.

Dobrą praktyką jest szukanie opinii w Internecie. Oczywiście w tym miejscu każdy może napisać co chce, to pewne. Dlatego nie należy brać do siebie pojedynczych opinii. Wydawnictwo z pewnością cechuje się tym, czym w komentarzach jest najwięcej. Innymi słowy, jeśli treść jednego powtarza się wielokrotnie, to coś musi być narzeczy. Taką metodę stosuje wielu. W przypadku pojedynczej opinii można ją podważyć. W końcu jedna rozbieżna opinia na tle tysięcy mówi od razu, że coś z nią jest nie tak. Często również wydawnictwo posiada konkurencję, która skutecznie chce obniżyć jego wartość. Niestety, takie czasy.

Podczas takiego rozpoznania watro wyłapać te dobre cechy wydawcy. Do nich bez wątpienia należy zaliczyć:

  • nastawienie na autora,
  • czas odpowiedzi,
  • zaangażowanie we współpracę,
  • czas poświęcany autorowi,
  • skłonność do opłacenia całego procesu wydawniczego.

Według moich doświadczeń, pierwsza cecha jest najważniejsza. Wydawnictwo powinno być zorientowane na samego pisarza. Dzięki temu doceniony autor będzie bardziej chętny na ewentualne zmiany. W końcu doświadczony wydawca na pewno znajdzie jakieś rzeczy do poprawy.

Wydawnictwo, a czas

Aby zrozumieć wydawnictwo trzeba je lepiej poznać. Autorom wydaje się, że wysyłając swoją pracę do oceny dostanie odpowiedź po paru dniach. Niestety nie jest tak kolorowo. Wystarczy spojrzeć na podobnych do siebie. Dziennie na skrzynce mailingowej wydawcy ląduje tysiące maili. W ten sposób nie jest możliwe fizyczne sprawdzenie wszystkich prac. Wydawnictwo musi niestety odsiać część z nich. Jak to robią, jest ich indywidualnym sposobem. Ciężko się domyślić. Jeśli już uda się znaleźć w gronie szczęśliwców, którzy dostaną pozytywną odpowiedź, musimy uzbroić się w cierpliwość. Co prawda liczba osób, które wydawnictwo doceni nie jest tak duża jak ilość zgłoszeń, jednak najmniejsza również nie jest. W tym etapie nasze dzieło poddane zostanie redakcji. Wydawca za jej sprawa określi rzeczy potrzebne do poprawy, w tym błędy merytoryczne, ortograficzne, czy interpunkcyjne. To również zajmuje sporo czasu. Kolejnym etapem realizowanym przez wydawnictwo jest korekta. To w niej dokonuje się wszystkich popraw wyłapanych wcześniej błędów. Jak każdy z etapów, swoje musi trwać. Zatem czas tych dwóch czynności to jakieś kilka tygodni. Ktoś powie, że to strasznie dużo. Przypominam, że ilość osób czekających tak samo jak pisarz jest bardzo, ale to bardzo duża. Skoro przeszliśmy przez te dwa początkowe etapy, warto wspomnieć o realizacji okładki. Proces ten musi być wykonany przez doświadczonego grafika, w przeciwnym razie może przynieść wymierne skutki. Osoba taka wie na co przy takich projektach zwrócić szczególną uwagę. Okładka, to rzecz, na którą klienci patrzą jako pierwszą. Doskonale wie o tym wydawnictwo, dlatego powierza tę kwestię profesjonalistom. Zwykle proces ten trwa tydzień, czasem dwa.

Wydawnictwo i ostatnie etapy

Jak można się domyślić, powyższe etapy to spory okres oczekiwania na finalną wersję książki. Ta wysyłana jest przez wydawnictwo na samym końcu. Po akceptacji przez pisarza przychodzi czas na druk. Wydawca wraz z autorem uzgadniają liczbę egzemplarzy do drukowania. Całość trafia do odpowiedniego punktu i w zależności od liczby książek następuje odpowiedni czas oczekiwania.

Ostatnim etapem, o którym z reguły autor musi pomyśleć sam (chyba, że wydawnictwo ustaliło z nim inaczej) jest promocja. To najtrudniejszy etap, w którym książka musi dotrzeć do jak największej grupy odbiorców. To niełatwe zadanie, warto pomyśleć nad agencją.

Podsumowując wydawnictwo potrzebuje sporo czasu na odpowiedź. Przy podjętej współpracy czas oczekiwania wydłuża się do kilku miesięcy. Nie należy się tym martwić, to naturalna kolej rzeczy. Ważne, aby podjąć współpracę z odpowiednim wydawnictwem. Dobrze, jeśli jego cechy pokrywają się z tymi powyżej.